EFT

Korlátozó hitek, hiedelmek

„Minden korlát egy elfogadott szabály, ami arra vár, hogy átlépjenek rajta.” Felhőatlasz c. film

 

Korlátozó hiedelmek: hogyan rekedünk meg miattuk, és hogyan léphetünk túl rajtuk?

Mindannyiunk életében vannak olyan belső hangok, gondolatok vagy hiedelmek, amelyek visszatartanak bennünket a céljaink elérésétől vagy az új lehetőségek kihasználásától. Ezeket a korlátozó hiedelmeknek nevezzük. A korlátozó hiedelmek olyan önmagunkra vonatkozó negatív gondolatok, amelyek akadályozzák a fejlődésünket, csökkentik az önbizalmunkat, és távol tartanak minket attól, hogy kiaknázzuk a bennünk rejlő potenciált.

Mi is pontosan a korlátozó hiedelem?

A korlátozó hiedelem olyan mélyen gyökerező meggyőződés, gyakran tudattalan gondolat, amelyet gyakran tényként kezelünk, még akkor is, ha nincs valós alapja. Ezek a hiedelmek általában a gyermekkorból vagy a múlt tapasztalataiból erednek, és sok esetben a családunk, a társadalom, vagy az oktatás során alakulnak ki. Ezek a gondolatok idővel beépülnek a személyiségünkbe, és meghatározzák, hogyan tekintünk a világra és önmagunkra.

Például, ha valaki gyerekként azt hallotta, hogy „nem vagy elég jó matekból”, könnyen kialakulhat benne az a hiedelem, hogy „nem vagyok jó a matematikában”, ami megakadályozhatja, hogy később kipróbáljon matematikával kapcsolatos feladatokat vagy pályát. Hasonlóképpen, a „nem vagyok elég tehetséges” vagy „nem érdemlem meg a sikert” típusú gondolatok visszatarthatnak attól, hogy merjünk nagyot álmodni, vagy valóra váltani álmainkat.

Milyen hatással vannak ezek a hiedelmek az életünkre?

A korlátozó hiedelmek nagyon erős hatással vannak a mindennapi életünkre, és gyakran észrevétlenül befolyásolják a döntéseinket. Néhány példa, hogyan hatnak:

  1. Alacsony önbizalom: Ha folyamatosan azt gondolod, hogy nem vagy elég jó valamiben, ha a saját képességeidet alulértékeled, az önbizalmad csökkenni fog, ami megakadályozza, hogy kihívásokkal sikeresen nézz szembe.
  2. Alacsony önbecsülés: Tedd fel magadnak a következő kérdéseket: Méltó vagyok a figyelemre, a szeretetre? Mit gondolok saját magamról? Hogyan bántak velem a szüleim, barátaim, tanáraim? Mit láttam, hallottam magamról? A válasz határozza meg, hogy pozitív vagy negatív, sérült vagy egészséges az önbecsülésünk. Önbecsülési gondjaink nagyrészt a gondolkodásunkból erednek, melyeket múltbeli tapasztalatok befolyásolnak.
  3. Elkerülő viselkedés: A félelem attól, hogy kudarcot vallasz, vagy hogy mások nem fogadnak el, arra késztethet, hogy elkerüld a kockázatos vagy új helyzeteket.
  4. Elégedetlenség: Mivel a korlátozó hiedelmek gyakran eltántorítanak a változástól, gyakran megrekedhetsz a jelenlegi helyzetedben, még akkor is, ha nem vagy elégedett vele.
  5. Szorongás és stressz: A korlátozó hiedelmek állandó belső nyomást generálnak, mivel azt éreztetik veled, hogy nem vagy elég jó, nem vagy képes a sikerre. Ez hosszú távon növelheti a stresszt és a szorongást.

Hogyan lehet felismerni és feloldani a korlátozó hiedelmeket?

Az első lépés a változás felé a felismerés. Íme néhány lépés, amelyek segíthetnek abban, hogy felismerd és felold ezeken a korlátozó gondolatokat az EFT segítségével:

  1. Figyeld meg a belső párbeszédedet: Figyeld meg, milyen gondolatok jelennek meg, amikor új kihívások elé kerülsz vagy valami újat próbálsz ki. Gyakran ismétled magadnak, hogy „nem vagyok elég jó”, „sosem fog sikerülni”, „ez nem nekem való”? Ezek a gondolatok mutatják meg, hogy hol rejtőznek a korlátozó hiedelmeid.
  2. Értékeld az érzelmi intenzitást: Amikor azonosítottad a hiedelmet, fontos meghatározni, mennyire erős az érzelmi töltete. Egy 0-10-ig terjedő skálán értékelheted, ahol 10 a legerősebb érzelmi reakciót jelenti. Ez segít nyomon követni a haladást az EFT alkalmazása során.
  3. Kopogtatás: Használd az EFT módszerét, azaz a kopogtatást a hiedelem feloldására. Néha nem könnyű egyedül felismerni és megváltoztatni a mélyen gyökerező hiteket. A korlátozó hiedelmek oldása az EFT módszerével tanfolyam segítséget nyújthat abban, hogy megértsd, honnan erednek ezek a gondolatok, és hogyan léphetsz túl rajtuk.
  4. Cseréld le őket új, pozitív hiedelmekre: Miután a korlátozó hiedelem érzelmi töltete csökkent, érdemes bevezetni egy új, pozitív állítást, tudatosan helyettesíteni őket támogató gondolatokkal. Például a „nem vagyok elég jó” hiedelmet átalakíthatod „folyamatosan fejlődök és tanulok” gondolatra, vagy „elég jó vagyok ahhoz, hogy sikeres legyek.” Ezt az állítást is kopogtatás közben ismételgeted, hogy megerősítsd az új hitrendszert.
  5. Vállalj kis lépéseket: Az EFT hatásának megerősítéséhez kezdj el olyan tevékenységeket végezni, amelyek fokozatosan kihívást jelentenek számodra. Kis lépésekkel növeld a komfortzónádat, és idővel meglátod, hogy képes vagy túllépni azokon a korlátokon, amelyeket magadnak állítottál.

+ 1. Kérdőjelezd meg őket: Miután észrevetted a korlátozó hiedelmeket, tedd fel magadnak a kérdést: „Ez tényleg igaz?” Próbáld meg keresni az ellenpéldákat az életedben, amikor mégis sikerült valamit elérned vagy jól teljesítened. Ez segít megérteni, hogy a hiedelmed nem feltétlenül igaz.

 

Hogyan lehet hosszú távon fenntartani az eredményeket?

Az EFT nagy előnye, hogy rendszeres gyakorlással könnyedén fenntartható az eredmény. Minden alkalommal, amikor egy újabb korlátozó hiedelem vagy stresszes helyzet merül fel, előveheted a technikát, hogy azonnal kezelni tudd. Fontos, hogy türelemmel és következetességgel végezd a gyakorlatokat, mivel a hiedelmek feloldása időt vehet igénybe.

A korlátozó hiedelmek mindenkit érintenek, de ezek nem jelentenek végleges akadályt. Feloldásuk kulcsfontosságú ahhoz, hogy teljes életet élhessünk. Amikor tudatosítod őket, és elkezdesz dolgozni a megváltoztatásukon, képes vagy felszabadítani magad a saját mentális korlátaid alól. Az EFT módszere nemcsak hatékony, de egyszerű eszköz is ahhoz, hogy megszabaduljunk a negatív gondolkodásmintáktól, és új, pozitív hiedelmeket alakítsunk ki. A siker, a boldogság és az elégedettség sokszor csak egy új gondolkodásmódra váltás kérdése. Lépj ki a komfortzónádból, és fedezd fel, hogy valójában mire vagy képes! Ha készen állsz arra, hogy felszabadulj az önkorlátozó gondolatok alól, az EFT útmutatást és segítséget nyújthat ebben a folyamatban.

 

„Egy óriási hazugság van – az, hogy korlátaink vannak. Csak olyan korlátaink vannak, amikben hiszünk.”

Wayne Dyer